Каньон на антилопата
Тази забележителна структура на майката природа се намира в земите на племето Навахо, щата Аризона и е един от най-посещаваните обекти на планетата. Наименованието на каньона е свързано с цветовете на тази уникална структура, които наподобяват тези на кожата на антилопа. Каньонът има два пролома – горен, наречен „Процепът“ и долен, наречен „Тирбушонът“. Те се характеризират с причудливи и изящни форми и цветове, които до голяма степен се дължат на светлосенките. в течение на хилядолетия тези форми са образувани по естествен път вследствие на ерозия, дължаща се на въздействието на водата и вятъра.
Най-доброто време за посещение на каньона на антилопата е през есента и пролетта, когато светлината достига до най-долната му част. Добре е посещението да е организирано с лицензиран гид, тъй като каньонът се пълни с вода от дъждовете, а вълните помитат всичко наред. Живописното творение на природата удивява десетки посетители с нереално изглеждащите цветове и е вдъхновение на множество фотографи.
„Тунелът на любовта“
Този, направен изцяло от растения тунел, се намира близо до град Клеван, Украйна. Дължината му е 3 км и има практично приложение. Под него минава железопътна линия, по която се движи товарен влак, снабдяващ местна фабрика с дърва. Особено красиво е през пролетта, когато дърветата раззеленяват и преплитат клони от двете страни на ЖП линията.
Тунелът се е превърнал в икона на любовта, понеже много двойки и младоженци посещават мястото, за да си правят снимки или просто да си направят една романтична разходка. Поверието гласи, че ако обичта на влюбените е искрена, всичко, което са си пожелали ще се сбъдне.
Кривата гора
Кривата гора се намира в Полша, край село Грифино. Наречена е по този начин, заради странно изкривените по идентичен начин стъбла на борови дървета. Засега учените не могат да дадат 100% обяснение на това, какво точно е предизвикало това изкривяване в долната част на стъблото. Някои смятат, че това се дължи на снежна буря, връхлетяла гората. Други, че формата е свързана с използването ѝ за суровина за производство на лодки. За съжаление, няма кой да разкаже историята им, тъй като през Втората Световна война, селото е било опожарено до основи
Червеният плаж
Наречен е така, заради червената растителност (плевела суеда) обрасла по цялата му площ, този плаж се намира на делтата на река Ляохе в Китай. Почти не може да се забележи пясък по плажа. Растежът на суеда започва от април до май, когато цветът му е зелен. Идеалното време за посещение е през есента, когато цветът става ярко-червен. Плажът е завършена екосистема. Тук се срещат 260 вида птици, от които има и застрашени видове, като коронования жерав и голямата черногъба чайка.
Пирамидата на Бол
Пирамидата представлява ерозионен остатък на част от угаснал вулкан и калдера, формирал се преди 7 млн. години. Намира се в Тасманово море, Австралия и е открита от великобританския капитан Хенри Бол през 1788г. На мястото е била открита една от изгубените популации на насекомото Пръчица или т.нар. дървесен омар. Популацията е била само от 24 вида, но през 2003г. две двойки насекоми са изпратени в зоопарка в Мелбърн, където са получени много видове. През 1982г. тя е включена в Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО.
Леденият каньон
Леденият каньон е скално образувание с дебелина 3 км и дължина 445 км, намиращо се на остров Гренландия. Той е два пъти по-дълъг от Гранд Каньон, но е доста по-плитък, около 200-300 м. Учените смятат, че има възможност този каньон да е бил покрит с лед близо 4 млн. години, което го прави само една част от големия пъзел на това, което се случва на острова.
Национален Парк Плитвички езера
Този приказен парк се намира в сърцето на Хърватска. Уникалната площ от 300 кв. м е покрита изцяло с езера и гори. От 1979г. тя е част от ЮНЕСКО. Кристалните води, живописните гори и величествените водопади карат посетителите да онемеят от тази девствена красота, сътворена от майката природа. Паркът е пример за физико-химична лаборатория на открито. Върху подводната растителност се образува варовикова кора, която е истински феномен, причина за образуването на естествени бентове. Така долината на река Корана се превръща с каскада от 16 стъпаловидно подредени езера. Добре е да посетите мястото с организатор, така няма да ви убегне нито едно от пленяващите местенца.
Атлантическият път
Дълъг близо 8.3 км, този път се намира в област Море ог Ромсдал, Норвегия. Част е от 36 километровия норвежки път 64. Построен е през 1989г. и в днешно време свързва двата града с най-голяма популация, Кристиансунд и Молде. Атлантическият път криволичи и се издига над морето. При спокойно време тук може да забележите китове и тюлени, но по време на буря положението не е никак розово. Този път е сред най-интересните места в света заради забележителната си архитектура. Сред забележителностите тук, ще може да видите и средновековната църква „Кремес Ставе“, а също и музея „Квернес Рурал“, който се състои от 11 стари сгради. Тук има и отлични места за риболов, които са достъпни с лодки или откъм скалистия бряг. Това място предлага добри възможности и за сърфинг.
Морските скали на Етрета
Района на Етрета в Нормандия се характеризира с високите си бели скали, както и с трите масивни арки, образувани по естествен път от натиска на морските вълни. Легендарното място е вдъхновило редица художници и фотографи. Ще се насладите на една изящна морска картина.
Гейзер Флай
Това е изкуствено създаден гейзер, или по-точно постоянен термален източник, намиращ се на 1230м надморска височина. Причудливите си цветове дължи на минералите и водораслите, които се отлагат в основата му. През 1917г. мястото е представлявало изкопан кладенец, който през 1964г. спира да функционира и се превръща в гейзер. Днес, той е недостъпен за широката публика, но има планове това да се промени.
Розовото езеро Хилиър
Приказното езеро намиращо се на остров Мидъл, Австралия е споменавано още през 1802г., когато британският мореплавател Матю Флиндърс посещава тези места на път за Сидни. Бреговете му са заобиколени с гъста растителност от евкалиптови гори. През 1950г. водата била изследвана, като се смятало, че ще бъдат открити водораслите Dunatiella Salina, които отделяли червен пигмент, но такива водорасли така и не били открити. Според друга хипотеза, розовият цвят се дължи на бактерии, съдържащи се в солната упойка. И до ден днешен учените не могат да разкрият загадката за особения цвят на езерото. Въпреки това, обаче, водата не е отровна и не причинява раздразнения на кожата.
Чудните Мостове
Чудните мостове са защитена природна забележителност. Те са скален феномен в карстовата долина на река Еркюприя, намираща се в Западните Родопи на 1450м височина. Чудните мостове са образувани от ерозивна дейност на пълноводна в миналото река, която е образувала пещера, чийто таван е изтънял и с времето се срутил. Големият мост е с ширина около 15 м, а дължината е приблизително 100 м. Разполага с три арки с височина, варираща между 40-50м. Малкият мост се намира на около 200 м от Големия по течението на реката и е с дължина 60 м. Височината достига 50м, а арката му 30 м. Малко по-нататък от него има и трети малък мост, който представлява пещера. Според една стара легенда, преди години в село Забърдо е имало много пастири с големи стада. Те живеели в хармония, пасели стадата си по склоновете на планината, докато в един ден се появил змей, който започнал да опустошава стадата им. Дълги години пастирите не знаели как да се отърват от този зъл змей, но един ден решили и натоварили едно магаре с прахан, запалили го и го изпратили в гората. Лакомият змей глътнал горящото магаре. Праханта бавно, но сигурно се разгаряла и разкъсвала вътрешностите на страшния звяр. Змея не можел място да си намери от болки. Открил малка пролука в земята и с голямото си тяло се напъхал в нея. След години, големите кости на змея изгнили и на тяхно място се образували големите скални арки и пролуки, известни днес като скален феномен Чудните мостове Около скалния феномен са разположени множество пещери, но повечето не са годни за посещение, понеже не са обезопасени.
Крушунските Водопади
Живописните водопади се намират на река Маарата, близо до село Крушуна.Това е едно от най-красивите места в България . Екопътеката ще ви отведе до кристално чисти езерца, красиви места за отдих, живописни извори и каскади. За цялата карстова местност е характерно натрупването на седиментна варовикова скала, която придава терасовидния вид на водопадите. В северната част на местността пък може да посетите открития минерален извор, чиято вода е с доказани лечебни свойства. И ако все още не ви тръгва от това магнетично местенце, може да пренощувате в Гостоприемница "Маарата", която е в непосредствена близост до уникалния едноименен резерват.
Оризовите полета в Азия
Впечатляващи терасовидни оризища, направени в планински райони, където има ресурси като воден басейн и плодородна земя. Не са изградени от модерна селскостопанска техника, а от човешка ръка. Посетителите остават очаровани от зашеметяващите терасовидни оризища по планинските склонове и доста от тях обикалят с часове и дори с дни, за да ги разглеждат и да съзерцават красотата им.
Пустинята Намиб
Красивата пустиня е разположена до океанския бряг в Намибия. Името ѝ идва от африканската дума „намиб“, която в превод значи „огромен“. На граничната линия на пустинята с океана няма и следа от човешка намеса, което прави мястото уникално. До нея може да се достигне от град Свакопмунд, който е известна туристическа дестинация в Намибия.